Ford Bronco Winter road trip Dolomites Italy

09.02.2024

Víkendový zimný RoadTrip Taliansko - Dolomity.

Piatok 9.2.2024 S odhodlaním užiť si predĺžený víkend a zostaviť troj-dňový foto tip na Road-Trip v srdci talianskych hôr, balíme tašku, nakladáme auto, zamykáme dvere bytu. Predpoveď počasia nie je ideálna. Vo vyšších polohách sneženie, v tých nižších zas dážď. Predpoveď nás neodrádza, práve naopak tešíme sa! Pri plánovaní trasy sme našli zväčša pekné letné fotografie a práve preto, chceme na vlastnej koži vyskúšať, čo vedia ponúknuť tieto krásne hory v horšom počasí.

Pridajte sa k nám a prežite s nami prostredníctvom nášho cestopisu cestu, ktorá Vás môže inšpirovať vydať sa na predĺžený víkend za dobrodružstvom do srdca talianskych Dolomitov.

V ruke držím kľuč od tvrdého Offroadu Ford Bronco, v mysli si predstavujem zasneženú horskú opustenú taliansku cestu. Kútik pier sa mi pri týchto predstavách nevinne dvíha. Vyrážame a opúšťame piatkovú pracujúcu Bratislavu. Pokračujeme diaľnicou k rakúskej hranici. Po príchode do krajiny nás víta kvalitný povrch rakúskej diaľnice. Hlavné 1,9 miliónové mesto Rakúska Viedeň prechádzame obchvatom bez komplikácii. Doprava v okolí Viedne bola v piatkové popoludnie frekventovaná, ale napriek tomu plynulá. Pokračujeme naprieč Rakúskom diaľnicou A2. Okolo Grazu, Známeho Jazera Worther see, ktoré je vidieť z okna auta až k talianskej hranici. Za 10 dňovú rakúsku známku zaplatíte 11,50€. Rakúsko nemá v porovnaní zo Slovenskom pre osobné vozidlá zavedení elektronický diaľničný systém. V platnosti je nalepovacia diaľničná známka, ktorá pre správnu platnosť musí byť nalepená v hornej ľavej alebo strednej časti čelného okna. Pohonné hmoty sú v Rakúsku na diaľniciach v porovnaní s územím mimo diaľnic výrazne drahšie. My, sme kvôli tankovaniu opustili diaľnicu a za obeť približne 10 minút času navyše sa nám podarilo na každom natankovanom litri paliva ušetriť 40 centov. Pri prechode do Talianska nemusíte myslieť na kúpu diaľničnej známky. V Taliansku funguje mýtny úsekový systém. Po približne 20 kilometroch jazdy po talianskej diaľnici, Vás zastaví mýtna brána, v ktorej Vám automat automaticky vydá lístok. Po zjazde z diaľnice Vás čaká opäť mýtna brána. Vložíte lístok a automat Vám zobrazí sumu ktorú je nutné uhradiť za prejazd úsekom diaľnice. Platba je možná platobnou kartou aj v hotovosti. Pri neúspešnej platbe platobnou kartou Vám automat rampu otvorí a zároveň vydá potvrdenie s postupom na vykonanie dodatočnej platby prostredníctvom Internet bankingu. Posúvam Ľavú páku smerových svetiel smerom hore. Pravá smerovka, schádzame výjazdom z diaľnice. Medzičasom sa zotmelo a krajina zapadla do tmy. Čoraz častejšie kľukaté cesty naznačujú rozmanitosť krajiny. Posledných 50 kilometrov... Tešíme sa na Ranné prebudenie a odhalenie krajiny.. 

S ranným svetlom aj napriek faktu nepriaznivého počasia sa nám pred očami ukazujú prírodné krásy krajiny. Talianske Dolomity sú očarujúce už na prvý pohľad! Pridajte k tomu kvalitné služby a dovolenku si užije väčšina potencionálnych návštevníkov. A to v prípade či dovolenku organizujete v rozumnom finančnom rozpočte, alebo ste ochotný míňať a obklopovať sa luxusnými službami a produktmi. Žiaľ, druhú možnosť opisujeme iba z "pohľadu ulice". Náš výlet bol primárne zameraný na krásy, ktoré ponúka táto nádherná krajina. 

Dolomity ponúkajú širokú škálu ubytovacích služieb. Od Kempov s celoročnou prevádzkou, cez súkromné apartmány až po hotelové izby. My sme strávili 2 noci v malebnej dedine Pesariis v apartmáne s vlastnou kuchynkou. Ubytovanie na dve noci spolu so psom pre dve osoby nás vyšlo na 160eur.

Ľudia sú tu priateľský, Taliansko je pre majiteľov psov absolútne dog friendly. So psom Vás pustia takmer všade. Náš cestovateľský roadtrip sme absolvovali s našim 34 kilogramov vážiacim dalmatíncom. Za celú cestu sme sa nestretli s problémom. Pri cestovaní so psom odporúčame pred cestou k cestovnému poisteniu, uzavrieť doplnkové pripoistenie psa. V prípade problému poisťovňa hradí nečakanú neželanú návštevu u veterinára. Veterinára nájdete v každom menšom meste. Pri objednávaní ubytovania skontrolujte možnosť ubytovania spolu s domácim miláčikom. Niektoré ubytovacie zariadenia môžu za psa účtovať poplatok.

V oblasti Dolomitov viete objaviť malinké domáce, ale taktiež luxusné, prestížne reštaurácie. Kraj ponúka gastronómiu na výbornej úrovni. Supermarkety ponúkajú kvalitné potraviny za ceny porovnateľné s našimi potravinovými reťazcami. Pri ubytovaní v hotely neodporúčame zvoliť možnosť plnej penzie. (raňajky, obed, večera) Počas dňa potrebujete voľnosť. Čas pri objavovaní pekných miest krajiny plynie rýchlo a viazanie sa na obed v ubytovaní by Vás časovo stresovalo. 

V oblasti pri jazde autom prekonáte výškové rozdiely, čo ma za následok veľký kontrast krajiny. V zimnom období sa môže počasie meniť v závislosti od nadmorskej výšky ako to bolo aj v našom prípade. v nižších polohách, krajina bez snehu a v tých vyšších zas zasnežená krajina s bielou perinou. Domáci cestári udržujú horské prechody v Dolomitoch pravidelným odhŕňaním vozovky prejazdné. O prejazdnosti vysokohorských prechodov vás informujú informačné tabule pred začiatkom stúpania cez priesmyk. V Taliansku je v zimnom období povinnosťou mať vozidlo vybavené zimnými pneumatikami. Pri návšteve v zimnom období, šoférom s vozidlami s pohonom jednej nápravy odporúčame so sebou pribaliť zimné reťaze. Pri našom prechode horským priesmykom Passo Giau sme obchádzali českú posádku škody kamiq s predným pohonom pokúšajúcu sa na úzkej ceste otočiť. Jednoducho ďalej to bez reťazi nešlo. Naopak pri zjazde z vrchu priesmyku Passo Giau sme oproti míňali staršie BMW 123d e87, ktorého slovinská posádka sa v prítomnosti úsmevu a zjavnej zábavy s adrenalínu či vrch priesmyku nakoniec zdolajú, snažila na vrch všetkými možnými silami dostať. Za autom sa tiahla v čerstvom snehu nakreslená dvojitá nepravidelne zaoblená čiara, nakreslená vplyvom preklzujucej zadnej nápravy. Posádka na limite pneumatík nakoniec so šťastím priesmyk zdolala. V dedinách je rozmiestnené veľké množstvo rýchlostných radarov, ktoré sú označené upozorňujúcou tabuľov. Mimo dedín je náročné prekonať maximálnu povolenú rýchlosť, keďže cesty sú tvorené často ostrými serpentínami.

My sme Na cestu sme mali zapožičanú offroadovú legendu Ford Bronco. Auto v oblasti svoje limity nedosiahlo. S problémami s trakciou Bronco nezápasí. Úsmev Vám na vašej tvári ostane v prípade keď sa na nekvalitnej Horskej zasneženej ceste rozbehnete. Bronco k tomuto javu priam láka. Veľký zdvih tlmičov Bilstein z rozbitej cesty spraví ako zázrakom rovnú. Kolesá nestrácajú svoju priľnavosť a Bronco si razí cestu tým najsuverénnejším spôsobom. Úsmev zamrzne až v prípade potreby zbrzdiť tento takmer 2,4 tonový kolos rútiaci sa zasneženou cestou na "terenných" pneumatiká tipu all terrain. 

7 pekných miest v Dolomitoch

V zozname sa nachádza Viacero zaujímavých vysokohorských ciest s veľkým množstvom zákrut a pekných výhľadov. S nášho pohľadu stojí za to privstať si a vychutnať si skoré ráno v zajatí krásneho prostredia horských priesmykov. Len vy a prázdna krajina. Niektoré s vysokohorských priesmykov stúpajú do výšky nad 2000 metrov nad morom. Na vrchole priesmykov sa nachádzajú reštaurácie. Človek môže vystúpiť z auta a užiť si vysokohorskú prechádzku.


  • 1. Sella di Razzo (vysoko horská cesta)

· 2. Passo Giau (vysoko horská cesta)


  • 3. Pesariis (dedinka hodín)

4. · Cable Car Lagazuoi

5. Cortina d'Ampezzo


  • 6. Sentiero Natura Val Falcina

7. Belvedere (výhľad za predpokladu dobréj viditeľnosti)

Talianske Dolomity patria medzi žiadanú lyžiarsku a turistickú destináciu. Na svoje si tu prídu aj milovníci cyklistiky a to cestnej, alebo horskej, milovníci krásnych ciest, psičkári, ale taktiež gurmáni. Na prvú návštevu Dolomitov jednoznačne odporúčame počasie s dobrou viditeľnosťou. Je tu veľké množstvo výhľadov, ktoré tento faktor dobrej viditeľnosti potrebujú. Dolomity sú krásne a jednoznačne sa ich oplatí navštíviť aj v zimnom období.