Island - roadtrip Dacia Duster

26.03.2022

ISLAND: Ľadové kráľovstvo s horúcim srdcom

Unikátna krajina tvorená spojením veterných živlov, ohňa, ľadu, vetra a vody. Čarovná príroda, krajina, o ktorej ste možno počuli, ale pre dotvorenie vašej predstavy ju treba vidieť a najlepšie zažiť na vlastnej koži. Vydajte sa s nami objavovať prírodné krásy tohto magického kúta sveta prostredníctvom nášho fotocestopisu.

Na Islande sme strávili 8 dní. Za tento čas sme preleteli 5780 kilometrov, prejazdili 1937 kilometrov a prechodili 64 kilometrov.

Po 4,5-hodinovom lete s pravidelnou leteckou linkou Viedeň - Keflavik prichádzame na letisko v Keflavíku, vzdialenom rovných 50 kilometrov od hlavného mesta Islandu, Reykjavík. Na letisku si v miestnej autopožičovni preberáme vozidlo. Návštevu Islandu sme realizovali v zimnom období, ku koncu marca. Rozhodli sme sa pre vozidlo s pohonom oboch náprav. Do rúk dostávame kľúč od vozidla Dacia Duster.

Praktické odporúčanie pri zapožičaní vozidla: Odporúčame zvoliť službu doplnkového pripoistenia na rozbité čelné okno a poškodenie exteriéru vozidla. Island má množstvo nespevnených, dlhých štrkových ciest, a preto je jazda veľmi pomalým tempom nevhodná. Vzdialenosti medzi jednotlivými bodmi záujmu sú väčšie, než sme zvyknutí na Slovensku. Cesty sú v marci vyľudnené. Jazda po týchto cestách zvyšuje riziko poškodenia vozidla, najmä od odstrelených kameňov, ktoré môžu priletieť z protiidúcich alebo pred vami idúcich vozidiel. S pripoistením si zabezpečíte menší stres a obavy o poškodenie požičaného auta.

Cesty v oblasti hlavného mesta a medzi mestami sú kvalitné s rovným povrchom. Ďalšia rada: Strážte si ručičku tachometra. Policajné hliadky sú tu zriedkavé, no cesty sú posiate rýchlostnými kamerovými radarmi.

Skôr než opustíte letisko, zastavte sa na chvíľu... Na Islande platí mena Islandská koruna (ISK). Podľa aktuálneho kurzu je prepočet 1 eura približne 150 ISK. V slovenských bankách môže byť problém túto menu zameniť. Ak si chcete fyzicky pozrieť, ako islandské platidlo vyzerá, máte možnosť vybrať hotovosť z bankomatu alebo vymeniť menu v zmenárni priamo na letisku. V praxi však hotovosť takmer vôbec nepotrebujete. My sme po nej nesiahli celých 8 dní. Krajina Island je rekordmanom v používaní debetných a kreditných kariet – zaplatíte nimi úplne všade. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži.

Jeden príklad, ktorý mi ostal v pamäti: Po 45 kilometroch jazdy za účelom pozorovania divo pasúcich sa koní, ktoré vám ešte predstavíme, sme narazili na malú drevenicu. Bola to verejná toaleta. Po využití tejto "rozprávkovej" toalety nás pri odchode privítal platobný terminál, prostredníctvom ktorého sme mohli zrealizovať dobrovoľnú platbu na prevádzku toaliet.

Pre abstinentov od alkoholu: Môžete pokračovať v hľadaní svojho prenajatého vozidla na parkovisku pred letiskom. Tí, ktorí konzumujú alkohol, odporúčame navštíviť Freeshop na letisku a nakúpiť si zásoby. Na Islande funguje regulovaný predaj alkoholu, ktorý môžete zakúpiť iba v špecializovaných obchodoch.

Po nájdení vozidla pokračujeme ďalej na našu cestu po Islande.

Náš výlet bude zameraný na to, čo vám Island môže ponúknuť a v čom je bez debaty výnimočný. Príroda a všetky možné anomálie, s ktorými sa bude vaša myseľ vyrovnávať. A to z hľadiska krásnych farieb, ale aj priestoru a veľmi zaujímavej kompozície krajiny. Z prírody tu zažijete množstvo krásy: obrovské vodopády, čierne pláže Atlantického oceánu s vyše 5-metrovými vlnami, veľké útesy, machové polia, teplé pramene vyvierajúce zo zeme, voľne žijúce tulene a kone. Divé kone sú raritou Islandu. Dlhé cesty absolútne bez civilizácie. Krásne výhľady, ľadovce a mnohé ďalšie prírodné úkazy.

Po prvých 50 kilometroch v aute prechádzame hlavným mestom Islandu, Reykjavík. Pokračujeme ďalších 110 kilometrov k vodopádu Seljalandsfoss a Sauðafoss (63 m vysoký vodopád, ktorý si môžete pozrieť z prednej strany, ale ak vám nevadí ostať mokrý od rozprášenej vody, ktorá naráža o zem, môžete sa prejsť aj za vodopádom. Skvelý zážitok.) Pokračujeme k ďalšiemu krásnemu vodopádu Skogafoss. Vodopád Skogafoss si môžete pozrieť naozaj zblízka, a to ako z dola, tak po vyšliapaní asi 5 minút dlhej cestičky aj zhora.

Ponúkame ďalšiu praktickú radu. Vyberajte auto vybavené klimatizáciou. Prečo? Veď priemerná teplota je v tomto období v rozmedzí od -5 do +15 stupňov Celzia. Zapnutá klimatizácia vysušuje vzduch v aute, a vy a vaše veci mokré od dažďa môžete rýchlejšie uschnúť. Počasie na Islande je veľmi premenlivé, a preto sa môže stať, že za jeden deň viackrát zmoknete alebo sa namočíte vodou z vodopádov. Ďalšia výhoda klimatizácie je možnosť jazdiť so zavretými oknami, bez toho, aby sa vám vplyvom vlhkosti zahmlievali okná v interiéri vozidla. My sme klimatizáciu nemali, a pretože sme sa dažďu nevyhli, boli okná často dole.

Pokračujeme k ďalšiemu cieľu – opustený vrak spadnutého lietadla na čiernej pieskovej pláži. Vedie k nemu 7-kilometrová magická cesta veľmi kontrastnou krajinou. Čierna cesta, jasné nebo a cesta, ktorú lemujú žlté stĺpy, potrebné k vašej orientácii.

Nechoďte na Island za mestským životom, ani za preslávenými gejzírmi či teplými prameňmi. Reykjavík vás neočarí; nedá sa tvrdiť, že je mesto škaredé, no v porovnaní s prírodnými krásami, ktoré Island ponúka, zaostáva. Nestrácajte čas potulkami po meste. Gejzíry sú atrakciou, ktorú denne navštívi tisíce turistov. Mimo sopečnej činnosti nie sú gejzíry vysoké. Chrlia vodu do výšok, ktoré vám dych nevybijú. V prípade záujmu sa však treba ísť presvedčiť na vlastnej koži. Teplé pramene sú v zime na rozdiel od leta nevyužiteľné. V zime sa vplyvom tepla z prameňa topí sneh v blízkosti horúceho prameňa, ktorý sa mení na ľadovú vodu a mieša sa s horúcim prameňom. Výsledkom je kúpanie v nie romanticky teplom prírodnom bazéne, ale v bazéne vhodnom skôr pre otužilcov. Ak sa chcete kúpať, Island ponúka viacero wellness centier s horúcimi vírivkami pod holým nebom, naplnenými vodou priamo z vrtov s termálnou vodou.

Pokračujeme: Krásne dlhé rovné cesty. Z auta sledujete veľmi rýchlo sa meniacu, rôznorodú prírodu. Nech sa páči, pozrite si naše fototipy z rôznych pekných zákutí Ostrova.

Zaujímavosti o Islande:

  • Iceland v preklade znamená "krajina ľadu". V krajine by sa bez technológií a technického vybavenia žilo len ťažko, pretože podnebie je nehostinné.

  • Island využíva približne 50 percent energie z termálnych prameňov. Využívanie geotermálnej energie je jedným z hlavných zdrojov elektriny a tepla v krajine.

  • Krajina Island nemá armádu. Je to jedna z mála krajín na svete, ktorá sa môže pochváliť týmto špecifickým stavom.

  • Island má demokraciu ustanovenú od roku 930 a najstarší parlament na svete – Alþingi (Islandský parlament).

  • Policajti na Islande nenosia zbrane, pretože kriminalita je veľmi nízka. Tento faktor prispieva k vysokej úrovni bezpečnosti v krajine.

  • Island je 100% pokrytý signálom a 100% obyvateľov má prístup k internetu. Krajina patrí medzi technologicky najvyspelejšie a najviac prepojené štáty sveta.

  • Jediný pôvodný obyvateľ Islandu je líška arktická. Na rozdiel od mnohých iných krajín, Island nemá žiadne pôvodné cicavce, okrem tejto líšky.

  • Na Islande máte možnosť stretnúť veľké množstvo divých koní, ktoré sú odolné voči miestnemu počasiu. Tieto kone sú známé svojou vytrvalosťou a silným charakterom.

  • Na Islande môžete vidieť polárnu žiaru, ktorá je jedným z najúchvatnejších prírodných úkazov. Najlepšie sa dá pozorovať počas zimy.

  • Na Islande neexistujú žiadne lesy. Väčšina krajiny je pokrytá poľami, horami, gejzírmi, sopečnými krajinami a tundrou. Lesy tu boli kedysi, ale boli pokosené v minulosti, a dnes sa Island zameriava na obnovu lesných porastov.

Kedy navštíviť Island?

Island ročne navštívi 2,2 milióna turistov. Veľká časť z nich prichádza v lete. V tomto období zabudnite na opustené atrakcie a pokojné prostredie. My sme Island navštívili v marci, čo je obdobie blížiaceho sa konca snehovej sezóny. Ostrov bol vtedy riedko zahustený ľuďmi, čo je určite veľká výhoda.

Na Islande sa však môže stať, že pri nepriaznivom počasí a snehových zrážkach polícia uzavrie cesty medzi mestami kvôli bezpečnosti. Môžete byť nútení zostať uväznení v dedine až do zlepšenia počasia. Toto vám v letnom období nehrozí. Každé obdobie má svoje výhody aj nevýhody, ktoré treba zvážiť.

Posledná poznámka na záver: Island je naozaj drahá krajina. Služby a potraviny sú v porovnaní so Slovenskom niekoľkonásobne drahšie. Ceny pohonných hmôt sú však porovnateľné s cenami v našej krajine. Príroda je tu naozaj krásna a zadarmo, ale za všetko ostatné sa platí – a nie málo.

Zážitok z návštevy Islandu je pre nás krásny a očarujúci.

pláž s čiernym pieskom REYNISFJAR - nachádza sa na nej čierny vulkanický piesok, veľké a nebezpečné vlny, krásne hladké kamienky, jedinečné skalné útvary

- Vrak starého armádneho lietadla DAKOTA DC - 3 (Sólheimasandur) - leží v čiernom sopečnom piesku.

- Diamond Beach - tmavý piesok kontrastuje s ľadovými kúskami roztrúsenými po pobreží. Modrobiele ľadovce už z diaľky svojím tvarom a leskom pripomínajú diamanty.

- Jazierko KERID ležiace na dne sopečného kráteru.