Island - roadtrip Dacia Duster

26.03.2022

ISLAND Ľadové kráľovstvo s horúcim srdcom.

Unikátna krajina tvorená spojením veterných živlov, ohňa, ľadu, vetra a vody. Čarovná príroda. Krajina o ktorej ste možno počuli, ale pre dotvorenie Vašej predstavy ju treba vidieť a najlepšie zažiť na vlastnej koži. Vydajte sa s nami objavovať prírodné krásy tohto magického kútu sveta prostredníctvom nášho fotocestopisu.

Na Islande sme strávili 8 dní. Za tento čas sme preleteli 5780, prejazdili 1937 a prechodili 64 kilometrov.

Po 4 a pol hodiny dlhom lete s pravidelnou leteckou linkou Viedeň - Keflavik na letisko v spomenutom Keflaviku vzdialeného rovných 50 kilometrov od hlavného mesta Islandu Reykjavík, si v miestnej auto požičovni zapožičiavame vozidlo. Návštevu Islandu sme realizovali v zimnom období ku koncu marca. Rozhodli sme sa pre vozidlo s pohonom oboch náprav. Do rúk dostávame kľuč od Vozidla Dacia Duster. Praktické odporúčanie pri zapožičaní vozidla je výhodné zvoliť službu doplnkového pripoistenia rozbitého čelného okna a poškodenia exteriéru vozidla. Island má veľké množstvo nespevnených dlhých štrkových ciest. Jazda veľmi pomalým tempom nepripadá v úvahu, keďže vzdialenosti medzi jednotlivými bodmi záujmov sú väčšie ako sme na Slovensku zvyknutý. Cesty sú v období marca vyľudnené. Jazda po tomto tipe ciest zvyšuje riziko poškodenia Vášho vozidla od odstreleného kameňa s oproti , alebo pred Vami idúceho vozidla. Pripoistením si zaistíte zníženie stresu z obavy o možné poškodenie požičaného vozidla. Cesty v oblasti hlavného mesta a medzi mestami sú kvalitné s rovným povrchom. Ďalej odporúčame strážiť si ručičku tachometra. Policanú hliadku často nestretnete, cesty sú však posiate rýchlostnými kamerovými radarmi.

Skôr ako opustíte letisko, zastavte ešte na chvíľu... Na Islande platí mena Islandská koruna. Podľa aktuálneho kurzu je prepočet 1 eura približne 150 ISK. V našich bankách je problém túto menu zameniť. Ak si chcete fyzicky pozrieť ako islandské platidlo esteticky vyzerá, máte možnosť výberu z bankomatu, alebo výmeny meny v zmenárni priamo na letisku. V praxi hotovosť vôbec nepotrebujete. My sme po nej nesiahli celých 8 dní. Krajina Island je Rekordmanom v používaní debetných a kreditných kariet. Zaplatíte s nimi úplne všade. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži. Uvediem príklad ktorý mi ostal v pamäti... Po 45 kilometroch prejdených autom za účelom pozorovania divo pasúcich sa koní , ktoré Vám ešte predstavíme sme zazreli malú drevenicu. Jednalo sa o verejné toalety. Po využití tejto rozprávkovej toalety nás pri odchode privítal platobný terminál, prostredníctvom, ktorého ste mohli zrealizovať dobrovoľnú platbu určenú pre prevádzku toaliet.

Ľudia Abstinujúci od alkoholu môžu pokračovať v hľadaní svojho prenajatého vozidla na parkovisku pred letiskom. Tí ostatný alkohol užívajúci, odporúčame zájsť do Freeshopu na letisku a urobiť si zásoby. Na Islande funguje regulovaný predaj alkoholu, ktorý zakúpite iba v špecializovaných obchodoch. Po nájdení vozidla pokračujeme ďalej.

Náš výlet bude zameraný na to čo Vám Island vie ponúknuť a v čom je bez debaty výnimočný. Príroda a všetky možné anomálie, s ktorými sa bude vaša myseľ vyrovnávať. A to z hľadiska krásnych farieb, ale aj priestoru a veľmi zaujímavej kompozície krajiny. Z prírody tu zažije množstvo krásy. Obrovské vodopády, čierne pláže Atlantického oceánu s vyše 5 metrovými vlnami. Veľké útesy, machové polia, teplé pramene vyvierajúce zo zeme. Voľne žijúce tulene a kone. Divé žijúce kone sú raritou Islandu. Dlhé cesty absolútne bez civilizácie. Krásne výhľady, ľadovce a mnohé ďalšie prírodné úkazy.

Po prvých 50 kilometroch v aute prechádzame hlavným mestom Islandu Reykjavik. Pokračujeme ďalších 110kilometrov k vodopádu Seljalandfoss a Sauðafoss (63m vysoký vodopád, ktorý si dokážete pozrieť z prednej strany, ale ak Vám nevadí ostať mokrý od rozprášenej vody vodopádu narážajúcej o zem môžete sa prejsť za vodopádom. Skvelý zážitok.) Pokračujeme k ďalšiemu krásnemu vodopádu Skogafoss. Vodopád Skogafoss si môžete pozrieť naozaj z blízka a to ako z dola tak po vyšliapaní asi 5 minút dlhej cestičky aj z hora.

Ponúkame ďalšiu praktickú radu. Vyberajte auto vybavené klimatizáciou. Prečo veď priemerná teplota je v tomto období v rozmedzí od -5 do +15 stupňov Celzia? Zapnutá klimatizácia vysušuje vzduch v aute a Vy a Vaše veci mokré od dažďa môžete rýchlejšie uschnúť. Počasie na Islande je veľmi premenlivé a preto sa môže stať že za jeden deň viackrát zmoknete, alebo sa namočíte vodou z vodopádov. Ďalšia výhoda klimatizácie je možnosť jazdiť zo zavretými oknami bez toho aby sa Vám vplyvom vlhkosti zahmlievali okná v interiéri vozidla. My sme klimatizáciu nemali a z dôvodu, že sme sa dažďu nevyhli boli okná často dole. Pokračujeme k ďalšiemu cieľu. Opustený Vrak spadnutého lietadla na čiernej pieskovej pláži. Vedie k nemu 7 kilometrová magická cesta veľmi kontrastnou krajinou. Čierna cesta, jasné nebo a cesta, ktorú lemujú žlté stĺpy, potrebné k vašej orientácii

Nechoďte na Island za mestským životom, ani za preslávenými Gejzírmi či teplými prameňmi. Reykjavík Vás neočarí, nedá sa tvrdiť že mesto je škaredé no v porovnaní s prírodnými krásami, ktoré Island ponúka zaostáva. Nestrácajte čas potulkami po meste. Gejzíry sú atrakciou ,ktorú denne navštívi tisíce turistov. Mimo sopečnej činnosti nie sú gejzíry vysoké. Chrlia vodu do výšok, ktoré Vám dych nevybijú. V prípade záujmu sa treba však ísť presvedčiť na vlastnej koži. Teplé pramene sú v zime na rozdiel od leta nevyužiteľné. V zime sa vplyvom tepla s prameňa topí sneh v blízkosti horúceho prameňa, ktorý sa mení na ľadovú vodu a mieša sa s horúcim prameňom. Výsledkom je kúpanie v nie romanticky teplom prírodnom bazéne, ale v bazéne vhodnom skôr pre otužilcov. Ak sa chcete kúpať, Island ponúka viacero Welness centier s horúcimi výryvkami pod holým nebom naplnené vodou priamo z vrtov s termálnou vodou. Pokračujeme: Krásne dlhé rovné cesty. Z auta sledujete veľmi rýchlo meniacu sa rôznorodú prírodou. Nech sa páči, pozrite si naše fototipy s rôznych pekných zákutí Ostrova. 

Zaujímavosti o Islande:

Iceland v preklade krajina ľadu. V krajine by sa bez technológií a technického vybavenia žilo len ťažko, podnebie v krajine je nehostinné.

Island využíva približne 50 percent energie z Termálnych prameňov.

Krajina Island nemá Armádu.

Island má demokraciu ustanovenú od roku 930, majú najstarší parlament na svete.

Policajti na Islande nenosia zbrane, kriminalita tu takmer neexistuje.

Island je 100% pokrytí signálom a 100% ľudí má možnosť pripojenia k internetu.

Jediný pôvodný obyvateľ Islandu je líška Arktická.

Na Islande máte možnosť stretnúť veľké množstvo divých koní, odolných miestnemu počasiu.

Na Islande môžete vidieť polárnu žiaru.

Na Islande sa nenachádzajú žiadne lesy.

Kedy navštíviť Island?

Island navštívi ročne 2,2miliona turistov. Veľká Časť navštívi krajinu v lete. V tomto období zabudnite na opustené atrakcie. My sme Island navštívili v marci. Je to obdobie blížiaceho sa konca snehového obdobia na Islande. Ostrov bol riedko zahustený ľuďmi. To je určite veľká výhoda. Na Islande sa Vám môže stať, pri nepriaznivom počasí a snehových zrážkach polícia môže uzavrieť cesty medzi mestami kvôli bezpečnosti. Ostanete uväznení v dedine do zlepšenia počasia. Toto Vám letnom období nehrozí. Každé obdobie má svoje výhody aj nevýhody, ktoré treba zvážiť.

Posledná poznámka na záver: Island je naozaj drahá krajina. Služby a potraviny sú v porovnaní zo Slovenskom niekoľko násobne drahšie. Ceny pohonných hmôt sú porovnateľné z cenami v našej krajine. Príroda je tu naozaj krásna a zadarmo. Za všetko ostatné sa tu platí a nie najmenej.

Zážitok z návštevy Islandu je pre nás krásny a očarujúci.

pláž s čiernym pieskom REYNISFJAR - nachádza sa na nej čierny vulkanický piesok, veľké a nebezpečné vlny, krásne hladké kamienky, jedinečné skalné útvary

- Vrak starého armádneho lietadla DAKOTA DC - 3 (Sólheimasandur) - leží v čiernom sopečnom piesku.

- Diamond Beach - tmavý piesok kontrastuje s ľadovými kúskami roztrúsenými po pobreží. Modrobiele ľadovce už z diaľky svojím tvarom a leskom pripomínajú diamanty.

- Jazierko KERID ležiace na dne sopečného kráteru.