CIAO ITALY - Škoda Superb Combi 2024

04.05.2024

CAO ITALY

krásnymi horskými priesmykmi k malebnému miestu kde načerpáte stratenú energiu, objavíte krásu prírody a s pohárikom dobrého vína ochutnáte výbornú taliansku poctivú kuchyňu.

Vydajte sa s nami na taliansky Road-trip, pri ktorom Vás prevedieme majestátnymi talianskymi Dolomitmi a oblasťou, v ktorej objavíte v harmonickom spojení krásu zelenej krajiny, milých domácich obyvateľov zaoberajúcich sa poctivým remeslom, výbornú gastronómiu, krásne ubytovania a architektúru. Vitajte v krajine nekonečného vinohradu a olivových pláni. Vitajte nikde inde ako v talianskom slnkom zaliatom Toskánsku. S okraja nazrieme do hlavného mesta Talianska Rím odkiaľ naše cesty povedú späť do Toskánska.

Ahoj Naše meno je Matúš a Eliška pozývame Vás na naše cesty pri, ktorých Vám chceme ukázať možnosť spoznávania krásnych miest dostupných relatívne jednoducho automobilom, ukázať Vám cestu pri ktorej si aj s obmedzeným rozpočtom užijete maximálnu hodnotu cestovateľského zážitku. Cesty absolvujeme s našim bodkovaným psom dalmatíncom Bučim (@dalmatian_buci)  

Pred Výletom sedíme spolu s Eliškou a Bučim pri obede s jasným cieľom. Vymyslieť taliansky Road trip. Myšlienka nám v hlavách putuje už dlhší čas. Skompletizujeme všetky ciele, nápady a rezervácie ubytovaní. Na návštevu Talianska sme si vybrali mesiac Máj. V horách budete mať možnosť vidieť sneh a dolu vo vnútrozemí v nižších nadmorských výškach si užijete teplo, pri objavovaní krajiny vo vašom letnom outfite. Po veľmi dlhom obede máme vymyslený plán.

8dní a 3200 kilometrov. 

Deň 1.

Dolomity šoférsky zaujímavé prejazdy s krásnymi výhľadmi.

Talianske Dolomity patria medzi žiadanú lyžiarsku a turistickú destináciu. Navštíviť sa ich rozhodne oplatí aj mimo lyžiarskej sezóny. Na svoje si tu prídu milovníci cyklistiky, milovníci krásnych ciest, psičkári, ale taktiež gurmáni. Na návštevu Dolomitov jednoznačne odporúčame počasie s dobrou viditeľnosťou. Je tu veľké množstvo výhľadov, ktoré tento faktor dobrej viditeľnosti potrebujú. Odporúčame si cestu do Toskánska rozdeliť na dve časti s jednou medzi zastávkou v spomínaných Dolomitoch. Dolomity sú od Bratislavy vzdialené približne 6 hodín cesty. Druhé ráno objavíte pekné miesta a môžete pokračovať smerom na Juh.

Prinášame zaujímavé ciele z návštevy Dolomitov.

V zozname sa nachádza Viacero zaujímavých vysokohorských ciest s veľkým množstvom zákrut a pekných výhľadov. S nášho pohľadu stojí za to privstať si a vychutnať si skoré ráno v zajatí krásneho prostredia horských priesmykov. Len vy a prázdna krajina. Niektoré s vysokohorských priesmykov stúpajú do výšky nad 2000 metrov nad morom. Na vrchole priesmykov sa nachádzajú reštaurácie. Človek môže vystúpiť z auta a užiť si vysokohorskú prechádzku. Aj napriek návštevy Dolomitov v mesiaci máj, odporúčame pribaliť zimné oblečenie. Za slnečného počasia ostane zrejme v kufri auta. V prípade toho zlého sa môže objaviť situácia, keď vám teplomer ukáže teploty smerom nadol mimo komfortnej zóny a zimné oblečenie oceníte.

· Sella di Razzo (vysoko horská cesta)

· Passo Giau (vysoko horská cesta)

. Pesariis (dedinka hodín)

· Passo falzarego

. La Val (vysokohorská dedina)


Deň 2.-3.

Doobedné rozlúčenie sa s Dolomitmi, presun do Toskánska.

Ráno vstávame za včas aby sme si mohli vychutnať neprebudenú rozmanitú krajinu, s pekným kontrastom medzi modrým nebom, zasneženými horskými štítmi a naozaj sýto zelenou trávou. Prechádzame cieľmi spomenutými vyššie. Užívame si cesty, ktoré vzhľadom na povolené maximálne rýchlostí mimo obce 90km/h môžete bez porušenia predpisov prejsť v svižnom tempe. Vzhľadom na veľké množstvo zákrut je táto rýchlosť dostatočná na svižné tempo jazdy. Každú chvíľu zastavujeme aby sme si vychutnali krásne výhlady.

Opúšťame oblasť Dolomitov a smerujeme do Toskánska. Pokračujeme diaľnicou smerom na Padovu, Bolognu a následne Florenciu. Pri prechode do Talianska nemusíte myslieť na kúpu diaľničnej známky. V Taliansku funguje mýtny úsekový systém. Po chvíli jazdy po talianskej diaľnici, Vás zastaví mýtna brána, v ktorej Vám automat vydá lístok. Po zjazde z diaľnice Vás čaká opäť mýtna brána. Vložíte lístok a automat Vám zobrazí sumu ktorú je nutné uhradiť za prejazd úsekom diaľnice. Platba je možná platobnou kartou aj v hotovosti. Pri neúspešnej platbe platobnou kartou Vám automat rampu otvorí a zároveň vydá potvrdenie s postupom na vykonanie dodatočnej platby prostredníctvom Internet bankingu.

Opúšťame diaľnicu...Už na prvý pohľad po zjazde z diaľnice je nám jasné, tento kraj má čo ponúknuť! Odporúčame prejsť do vnútrozemia Toskánska. Pár slov, ktoré jednoducho vystihujú túto oblasť už na prvý pohľad. Pekné zelené scenérie, milý ľudia, skvelá kuchyňa a rozprávkové ubytovania. Nerobte si úsudok, ešte kým ste na diaľnici. Krajina z diaľnice pôsobí industriálnym nie práve dovolenkovým nádychom. Prejdite pár kilometrov do vnútrozemia a privíta Vás krajina, ktorú máte v predstavách.

2. a 3. noc sme strávili v peknom ubytovaní Borgo Bucciano v dedinke San Lorenzo. Ubytovanie nás vyšlo na 225 eur.

Miesta na návštevu, ktoré ponúka oblasť v blízkosti ubytovania.

Prístav Livorno

. Mesto Pisa s budovou šikmej Veže

Deň 4.

Roma

Opúšťame Toskánsko a smerujeme do hlavného mesta Talianska. RÍM. Cesta z dedinky San Lorenzo do Ríma bola dlhá 330 kilometrov a trvala nám takmer štyri hodiny. Po ceste máte možnosť stretnúť rýchlovlak spájajúci mesta Rím a Miláno. Vlak okolo Vás na koľajovej trati rovnobežnou s diaľnicou prejde v rýchlosti 300km/h . Mestské uličky v Ríme majú svoje čaro. Náš poznatok znie: V meste je potrebné stráviť dlhší čas ako jeden deň. Mesto ponúka veľké množstvo pamiatok. Treba sa pripraviť na zopár prejdených kilometrov v nohách. My sme ich prešli 16 , mesto sme videli veľmi okrajovo. Samozrejme návšteva sa dá absolvovať a nejakí kilometer ušetriť prostredníctvom využitia verejnej dopravy.

noc sme prenocovali v centre Ríma. Za ubytovanie sme zaplatili 110 eur aj s poplatkom za psa a parkovacie miesto, ktoré je v Ríme jednoznačne nevyhnutné.

Deň 4.-8.

Pokoj a Toskánsko plnými dúškami.

Nasledujúce a zároveň naše posledné 4 noci strávime tu!...AGRITURISMO BACCOLENO! Nie len, že tu National Geographic označil bod kde je možné vidieť najkrajší západ slnka Talianska, ktorý si môžete pozrieť v našej galérii, ale prostredie v ktorom sa toto ubytovanie nachádza je priam rozprávkové a čarovné. V Toskánsku majú domy obrovské pozemky. Súkromná príjazdová cesta lemovaná typickými cyprusovými alejami. (stĺpovitý ihličnatý stromami) mala dĺžku 1,1kilometra. Obrovská rozloha pozemku na ktorom je vybudované ubytovacie zariadenie Vám dávajú možnosť si užiť pocit súkromia a pokoja. Ubytovanie vzorne obhospodaruje Francesca s rodinou.

Toskánsko sa od 14. storočia stalo lídrom v oblasti pestovania olív a výrobe olivového oleja.

Poďte s nami na exkurziu, ukážku zlomku miest ktoré tu môžete nájsť a spoznať...

Montepulciano

(stredoveké mesto vybudované na kopci vo výške 600m.n.m. Je obklopené vinicami a olivovníkmi. Naprieč mestom vedie 1,5 kilometrov dlhá pešia ulica známa pod názvom Corso na, ktorej objavíte výnimočné štýlové obchody s ručne vyrábanými produktmi s kože, kovu, keramiky. V meste sa vynikajúco najete. Je známe ako významní producent vína a syrov.

Siena

mesto je od roku 1995 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Má približne 50 000 obyvateľov. Uličky sú plné. Nájdete v nich obchody známych talianskych a svetových značiek. Odporúčame 30 kilometrovú krásnu cestu plnú výhľadov spájajúcu Asciano a Sienu s označením Strada Provincile 438.

San Gimignano

mesto známe svojimi 15 kamennými vežami , ale taktiež officialne najlepšou zmrzlinárňou na svete. Dondoli San Gimignanno. Stará časť mesta je taktiež na zozname UNESCO. Okolie mesta je posiate vinicami. V meste sa kvalitne najete a pre tých, ktorý obľubujú domáce talianske produkty je mesto na návštevu ako stvorené.

Kláštor Abbazia di Monte Oliveto Maggiore

návšteva kláštora s prechádzkou. V kláštore sa nachádza malí obchodík v ktorom Vás obslúži mních. Kláštor nie je príliš známi a preto tu nestretnete veľa turistov. V celom areáli vládne pokoj a ticho. Po návšteve kláštora odporúčame večeru v skvelej reštaurácii vzdialenej 3 kilometre od kláštora. Locanda Paradiso s výbornou domácou kuchyňou v peknej veľmi malej dedinke. 

Žiadny strach...

Tento rok sme Roadtrip absolvovali veľmi komfortne. Na cestu sme dostali ideálne vozidlo na dlhé trasy. Škoda Superb combi 4 v motorizácii 2.0tdi 110kw. Vozidlo disponovalo obrovským batožinovým priestorom, s veľkým množstvom praktických doplnkov, skvelou priemernou spotrebou 5,8l počas celého Road-Tripu. (naložené vozidlo, mesto, svižné stúpania v Dolomitoch a diaľnica so zapnutím tempomatom nastaveným na tachometrových 135km/h. Pocit spoľahlivosti nového auta je na nezaplatenie...


Cestopis sme vytvorili v spolupráci s Škoda Auto Slovensko. Článok Ciao Italia Škoda Story Board

Pre tých ktorý rozmýšľajú či sa vydať na cestu zo starším vozidlom. Neváhajte. Dajte si vozidlo pred jazdou skontrolovať v servise. My sme sa minulí rok vydali na totožnú cestu s 24 ročným Audi A6 2.8 V6 quattro, ktorá potvrdila svoje kvality a 3.200 kilometrov dlhú trasu zvládla bez zaváhania s bicyklami a strešným boxom na streche. Koho by cestovanie so starším vozidlom predsa odradilo, máte možnosť prenájmu vozidla s poistením proti poruche.